Dieta

Odżywianie piłkarzy: 3 ważne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem gry na zielonym boisku

Spisu treści:

Anonim

Gra na zielonym polu przez 90 minut wymaga dużo energii. Dlatego musisz być sprytny w doborze menu każdego dnia, aby utrzymać wytrzymałość do dnia meczu. Niestety, wciąż jest wiele osób, które błędnie interpretują wytyczne dotyczące zapewnienia żywienia piłkarzy krążących w społeczności. Na przykład istnieje mit, który zabrania ci dużego jedzenia przed zawodami, aby zapobiec nudnościom żołądka podczas biegania. Czy to prawda? Sprawdź następujące fakty.

Wskazówki dotyczące odżywiania piłkarza: co jest nie tak, a co jest dobre?

Mit: Jedzenie nie wpływa na wydajność na ziemi

Źle. Adekwatność żywieniowa piłkarzy jest najważniejszą częścią, którą naprawdę należy wziąć pod uwagę. Niemal wszystkie dotychczasowe badania dotyczące sportu wykazały, że dieta bogata w węglowodany może poprawić wyniki sportowców w tej dziedzinie.

Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że piłkarze z niskim poziomem glikogenu byli w stanie pozostać na boisku tylko przez połowę meczu. Sam glikogen jest końcowym produktem glukozy w organizmie, który jest magazynowany w komórkach i wątrobie jako rezerwy energii.

W tkance mięśniowej zmagazynowana glukoza w postaci glikogenu może być wykorzystana bezpośrednio przez mięśnie do wytwarzania energii. Aż dwie trzecie wszystkich rezerw glikogenu w organizmie będzie przechowywane w mięśniach. Glikogen przechowywany w mięśniach będzie się kurczył, jeśli osoba będzie intensywnie ćwiczyć przez długi czas.

Wielu piłkarzy uważa, że ​​jedzenie nie wpłynie na ich wyniki na boisku, podczas gdy im więcej węglowodanów spożywa sportowiec, tym większą ma wytrzymałość. Piłkarz może biegać szybciej i dłużej, jeśli spożyje odpowiednią ilość węglowodanów. Piłkarze muszą wybierać produkty zawierające około 40 procent węglowodanów, 40 procent tłuszczu i 20 procent białka.

Mit: To, co jesz po meczu, nie ma znaczenia

Źle. Być może często widzisz swojego zawodowego piłkarza lub idola, jedzącego przekąski, takie jak napoje gazowane, słodkie napoje, chipsy ziemniaczane, cukierki i frytki po męczącym meczu.

W rzeczywistości mięśnie potrzebują „zapasu paliwa” na godzinę lub dwie po meczu. Najlepsze pokarmy do spożycia po meczu to te, które są bogate w węglowodany, aby Twoje mięśnie miały wystarczające zapasy glikogenu.

Po zakończeniu gry gracze potrzebują pożywienia zawierającego odpowiednie węglowodany. Tym bardziej, jeśli następna przerwa w grze jest bardzo krótka. Ale to nie znaczy, że możesz wydać tuzin gotowych do spożycia mięsnych hamburgerów i frytek, wiesz! Dobrym pomysłem jest wybieranie zdrowych źródeł węglowodanów, takich jak węglowodany złożone występujące w żywności zawierającej pełne ziarna.

Mit: Pij tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie

Źle. Ponieważ skupiasz się tylko na treningu lub meczach, możesz nie odczuwać potrzeby picia wody, nawet jeśli jesteś aktywnym piłkarzem, nie powinieneś pić tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie. Ludzie nie będą odczuwać pragnienia i potrzebować wody, jeśli w wyniku pocenia się nie stracą około dwóch procent masy ciała. Kiedy poczujesz pragnienie, twoje wyniki na polu gwałtownie spadną.

Piłkarz musi pić przed meczem zaczęło się, podczas meczów piłkarze powinni pić co 15-20 minut, kiedy tylko jest to możliwe oraz w przerwie. Upewnij się, że drużyna stawia wodę pitną wzdłuż krawędzi boiska i blisko bramki, aby gracze mogli łatwo dostać drinka, gdy jest czas przerwy.

Nawet jeśli grasz w dość zimnym powietrzu, możesz pozostać nawodniony, jeśli nie masz wystarczającej ilości płynów. Nie można zapominać, że płyny są bardzo ważną częścią odżywiania piłkarza.